ארצות הברית היא בעלת ברית חשובה של מדינת ישראל. אם יש נשיא שטוב לאמריקאים אבל פחות חביב לישראל, אנחנו כבר לא אוהבים אותו.

אבל בואו רגע נשים את עצמנו בצד (רק לרגע) וננסה להבין מה קורה שם.

שיטת הבחירות בארצות הברית

שיטת בחירות של ארצות הברית שונה משלנו, ההצבעה מתרחשת בחמישים מדינות ובמחוז קולומביה ואילו תושבי טריטוריות אמריקאיות כגון פוארטו ריקו ואיי הבתולה אינם רשאים להצביע.

כל מדינה בוחרת אלקטורים המצביעים בשם האזרחים וכל מדינה בוחרת את השיטה בה האלקטורים נבחרים.  מספר האלקטורים של כל מדינה מייצג כמות מסוימת ופלח מסוים בתוך האוכלוסייה. ברגע שהאוכלוסייה המסוימת הצביעה, האלקטור מקבל את כוחו. ככה סופרים כמה אלקטורים קיבלו את הצבעות האוכלוסייה שלהם ויש אלקטורים לטובת כל מועמד, במקרה הנוכחי ביידן וטראמפ. רוב האלקטורים הנבחר מקבל גם את כוחם של שאר האלקטורים באותה מדינה וכך יוצא שהמדינה הצביעה בעד אחד מהמועמדים.

מה רוצים האזרחים האמריקאים וההבדל בין המפלגות

האמת שיש שם אוכלוסייה מאוד עשירה ומגוונת בדומה לישראל רק על שטח עצום בהרבה. אצלנו הימין מציג יותר ערכים בסיסיים של חשיבות אופייה של מדינת ישראל כמדינה יהודית, קפיטליזם, חשיבות הפרט וביטחון והשמאל מציג יותר ערכים של רווחה לתושבים, סיוע לאוכלוסיות מוחלשות וחוקים חברתיים.

בארצות הברית שני הייצוגים העיקריים הם דמוקרטיים ורפובליקנים. הדמוקרטים הם סוג של שמאל ליברלי עם תמיכה מתונה ומסויגת בקפיטליזם ותמיכה בסוציאליזם חברתי כמו תמיכה באיגודים מקצועיים, זכויות האדם ועזרה למיעוטים, הפרדה בין דת למדינה, מאבק למען איכות הסביבה, רב- תרבותיות, חינוך ציבורי, פיקוח על סחר בנשק וזכויות להט”ב.

הרפובליקנים בארצות הברית דוגלים בליברליות כלכלית אך הם יותר שמרנים וימנים מהדמוקרטים ומייצגים מדיניות ביטחון קשה, לחימה בטרור והפרטת שירותים ממשלתיים כמו מערכת הבריאות ומערכת החינוך. שמרנותם כוללת התנגדות להפלות ותמיכה במכירת נשק לאזרחים.

אז איזו מפלגה לדעתכם תהיה טובה יותר לארצות הברית ומדוע? מה הייתם מאחלים להם?

השאר תגובה

נא להזין את ההערה שלך!
נא להזין את שמך כאן